na úvod  /   Informace pro pacienty   /   Dopravní služba   /   O oddělení

Navigace na stránce

O oddělení

Dopravní zdravotní služba

vedoucí: Zdražil Pavel tel: 566 801 830 
dispečink:  tel: 566 801 833, 566 801 834

Pacienty novoměstské nemocnice přepravují dvě nové sanitky

Pacienty na Žďársku od června 2018 přepravují  dva nové sanitní vozy. Nemocnice Nové Město na Moravě obnovila nákupem dvou sanitek značky Volkswagen Transporter svůj vozový park.

Dopravní zdravotní služba Nemocnice Nové Město na Moravě provozuje  17 sanitních vozů, pouze šest z nich je mladších 10 let.

Součástí výbavy nových sanitních vozů jsou dva airbagy, lepší úchyty bezpečnostních pásů a sedaček, polohovací lehátko, což zvýší bezpečnost jak pacientů, tak řidičů. „Sanitky mají také lepší systém vytápění a klimatizace, to určitě zvýší pohodlí pacientů,“ upřesňuje tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Dopravní zdravotní služba Nemocnice Nové Město na Moravě je na celém bývalém okrese Žďár nad Sázavou jedinou, která zajišťuje převozy pacientů (kromě soukromé služby ve Velkém Meziříčí, ta má k dispozici 8 sanitek a pokrývá hlavně Velkomeziříčsko).

„Naše sanitní vozy najedou měsíčně zhruba tři až pět tisíc kilometrů.  Zaměstnáváme  17 řidičů. Každý má na starost jeden vůz. Pro zajímavost za loňský rok naše sanitky najezdily 698 300 km, převezly přes 28 tisíc pacientů.  Jedna sanitka průměrně najela 38 730 km. Skoro tak naši řidiči za rok objedou zeměkouli kolem rovníku, tam země měří 40 075 km,“  odlehčuje statistiky Dopravní zdravotní služby Nemocnice Nové Město na Moravě za loňský rok technický náměstek nemocnice ing. Jiří Drdla.

Nemocnice za dvě sanitky zaplatila 2 168 320 Kč včetně DPH, tuto částku hradila ze svého rozpočtu.

 

Dopravní zdravotní služba

Dopravní zdravotní služba nemocnice Nové Město na Moravě (DZS) zajišťuje přepravu nemocných raněných a rodiček (DRNR). Její současný vozový park se skládá ze 17 sanitních vozidel značky VW transporter a 7 dalších vozidel nutných pro provoz nemocnice.

DRNR pracuje v nepřetržitém provozu a je řízena dispečinkem který pracuje také v nepřetržitém provozu.To je Pondělí - neděle po dobu 24 hod.

Telefon na dispečink, na kterém je možno dopravu objednat je: 566 801 833 / 566 801 834

Přeprava pacienta se uskutečňuje na základě požadavku lékaře,který vypíše příkaz ke zdravotnímu transportu. Tato jízda je hrazena zdravotní pojišťovnou,ale jen do nejbližšího zdravotnického zařízení,které je schopno požadovanou zdravotní péči poskytnout a kterou určuje lékař na přední straně příkazu ke zdravotnímu transportu.

V případě, že si pacient přeje odvézt do vzdálenějšího zdravotnického zařízení, je toto možné, ale rozdíl vzdáleností si musí pacient uhradit. Transport pacienta je možno uskutečnit i na přání pacienta, tuto přepravu si musí hradit za ceny dle aktuálního ceníku.

DZS dále zajišťuje přepravu zdravotnických pracovníků,krve a krevních derivátů,naléhavě potřebných léků a lékařských přístrojů do opravy. Dále dovoz lékárenského materiálu, materiálu ze skladu,sterilizaci a dovoz pošty pro nemocnici.

DZS přepravuje pacienty od počátku otevření naší nemocnice až do dnešní doby.Již během války zde jezdilo jedno sanitní vozidlo.Později se stav navyšoval až na 38 sanitních vozidel (Š 1203 ) se zajištěním pacientů z celého okresu (Nového Města na Moravě,Bystřice nad Pernštejnem,Žďáru nad Sázavou,Velkého Meziříčí a Velké Bíteše).V této době již DZS zajišťuje výjezdní službu LSPP a RLP.Po revoluci byla vytvořena samostatná organizace Záchranné služby s DZS.

Od 1.7.2004 je DZS opět přiřazena k nemocnici v Novém Městě na Moravě a zajišťuje převozy pacientů z oblasti Nového Města na Moravě,Bystřice nad Pernštejnem a Žďáru nad Sázavou.Od této doby až do konce května letošního roku najezdila sanitní vozidla při převozech pacientů více jak 4 650 000 km a převezla 174 000 pacientů bez vážných dopravních nehod.

Cílem pro další roky je velká snaha vyměnit stará sanitní vozidla za nová,která mají již klimatizaci a další vylepšení která zvyšují komfort převážených pacientů.