Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Navázat na tradici Chiranské padesátky se podařilo důstojně

21. 5. 2018

Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o. společně s firmou MEDIN, a.s., obnovila slavnou Chiranskou padesátku. Pochod srdcem Vysočiny, jak organizátoři akci nazvali, se konal uplynulou sobotu. Připraveny byly trasy v délce 5, 10, 20 a 50 kilometrů. Právě nejdelší trasa navázala na původní turistický pochod, jehož první ročník se uskutečnil v dubnu roku 1968.

Původního pochodu se za jedenadvacet ročníku zúčastnilo 47 412 turistů. Takového čísla samozřejmě první ročník nedosáhl, ale 921 účastníku je víc, než si organizátoři dokázali představit.

Konečná bilance prvního ročníku Pochodu srdcem Vysočiny je následující: trasu dlouhou 5 kilometrů absolvovalo 285 lidí, 10 kilometrů zvládlo 390 lidí, na dvacítku si trouflo 214 turistů a na padesátikilometrovou se v šest ráno nakonec vypravilo 32 statečných a tři psi. Do cíle se  vrátilo 28 „padesátníků“, jak jim organizátoři hned po startu začali říkat. Ti nejrychlejší pod Harusův kopec dorazili v 14:30 hodin. „Kdybychom šli rychleji, tak už bychom běželi. Ale je to opravdu hrozně dlouhé, to si nikdo neumí představit,“ přiznal po ošetření bolavých nohou mladík, který padesátku absolvoval, v cíli.

V prostoru startu a cíle pod sjezdovkou na Harusově kopci se krátce po deváté hodině objevil také zakladatel legendárního pochodu Chiranská padesátka Oldřich Pojezný z Nového Města. „Je to pěkné vidět, kolik přišlo lidí. Já si vzpomínám na tu svoji první padesátku v roce 1968, to bylo něco strašného, vůbec jsme netušili, co to obnáší. Ta další už byla lepší,“ usmíval se pamětník při pohledu na davy proudících turistů.

Organizátoři pamatovali také na bohatý doprovodný program. Zábavné soutěže organizovaly sestřičky dětského oddělení: „Soutěží bylo připraveno opravdu hodně. Vyrobily jsme speciální lví hlavu, do které se děti trefovaly, měly jsme obrovské puzzle, které děti skládaly, mohly si vytvořit vlastní placku jako vzpomínku na první Pochod srdcem Vysočiny,“ popsala některé z aktivit vrchní sestra dětského oddělení novoměstské nemocnice Soňa Svatoňová. „Naše sestřičky nahoře na sjezdovce měřily lidem puls, kteří se rozhodli zkusit test zdatnosti, který jsme si na sobotní dopoledne připravily. Kolegyně z kožního zase celý den neúnavně vysvětlovaly, jak postupovat při otocích nohou.“

Na sjezdovce se objevili také kynologové, lidé si mohli prohlédnout nový sanitní vůz Dopravní zdravotní služby Nemocnice Nové Město na Moravě a se svým zásahovým vozidlem přijeli i novoměstští dobrovolní hasiči. U stánku Besipu děti s rodiči vyplňovali vědomostní kvíz, u stánku VZP si mohli turisté po projití cílem nechat změřit tlak. A dárek v podobě nafouknutého balonku obstaraly hostesky Českého rozhlasu Vysočina, který celou akci podpořil mediálně.

Co organizátory opravdu velmi překvapilo, byl zájem o pamětní listy, které na absolventy čekaly v cíli. I když si na ně někteří účastníci museli chvíli počkat, protože na každém listu bylo krásně vytištěno jejich jméno, dobrou náladu z účasti na skvělé akci to nikomu nezkazilo.

Pochod srdcem Vysočiny byl první větší počin, kterým chtějí organizátoři připomenout významná výročí obou společností.

Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o. si letos připomíná 80. výročí položení základního stavebního kamene. Podnik Chirana, který se v devadesátých letech transformoval v akciovou společnost MEDIN a.s.,, se začal stavět o deset let později.

aktualita: Navázat na tradici Chiranské padesátky se podařilo důstojně

Navázat na tradici Chiranské padesátky se podařilo důstojně

Navázat na tradici Chiranské padesátky se podařilo důstojně

Navázat na tradici Chiranské padesátky se podařilo důstojně