Facebook NNM Facebook NNM CZ DE EN

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Primář novoměstské ortopedie napsal další knihu. Tentokrát pro sportovce

31. 8. 2018

Primáři novoměstské ortopedie Jaroslavu Pilnému vychází další kniha. Tentokrát s kolektivem autorů nabízí kuchařku pro sportovce, trenéry a sportovní lékaře. V knižní novince čtenářům předkládá výčet těch nejčastějších úrazů a přetížení při sportu.

Úrazy ve sportu a jak jim předcházet, jak se titul jmenuje, seznámí čtenáře se základy anatomie a také mechanismy jednotlivých úrazů. „V knize jsou popisy příznaků zranění, jsou tam instrukce, jak ošetřit sportovce přímo v terénu, aby se minimalizovaly možné následky,“ říká autor knihy - primář ortopedie Nemocnice v Novém Městě na Moravě Jaroslav Pilný.

Důležitou kapitolou knihy podle Pilného je také popis léčby jednotlivých zranění či úrazů a také doba rehabilitace. „To je u úrazů zvláště u sportovců hodně důležité. Neuvážený předčasný návrat do plné zátěže někdy napáchá nevratné poškození.“

Tým v čele s Pilným v publikaci čtenářům předkládá také základní rehabilitační postupy při poranění jednotlivých kloubů po úraze, či po operaci, které si mohou sportovci cvičit sami bez nutností docházet na rehabilitaci.

Další zajímavou kapitolou knihy je tejpování. „Čtenáře seznámíme se základními technikami statického tejpování. To může pomoci k doléčení vzniklých poškození, ale zároveň se může využít i jako prevence vzniku poškození. Názorně ukazujeme konkrétní aplikace kinesiotejpingu jako metody, která se v současné době v oblasti sportovní traumatologie a fyzioterapie používá,“ popisuje jednu z kapitol knihy ortoped Jaroslav Pilný.

„Myslím, že je pro knihu příznačné, že ji mohu vydat při práci na pracovišti, které se této problematice dlouhodobě věnuje a kde i samotný region je sportu zaslíbený“, dodává hlavní autor.