Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Charitativní skupinové holení v novoměstské vyneslo nadaci Muži proti rakovině necelých třicet tisíc

30. 11. 2018

Nemocnice Nové Město na Moravě uspořádala historicky první „Movember“ charitativní skupinové holení. 28. listopadu se recepce chirurgie novoměstské nemocnice proměnila v improvizované holičství. Výtěžek akce poputuje nadačnímu fondu Muži proti rakovině.

Otevírací doba Movember holičství byla na recepci chirurgického pavilonu od 12:00 do 16:00 hodin. „Celou akci podpořila Střední škola obchodní a služeb SČMSD ve Žďáře nad Sázavou. Studenti oboru kadeřnictví odpoledne muže holili pro dobrou věc. A že se docela zapotili. Mezi třetí a čtvrtou hodinou se u čtyř improvizovaných holičských stolků tvořily dlouhé fronty. Ale zvládli to levou zadní. Opravdu byli šikovní, bez nich bychom žádné holení uspořádat nemohli,“ děkuje za pomoc studentům tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

 

Neumíte si představit, jak moc to kouše

 

První páni na holení se dostavili už před dvanáctou. Někteří přijeli z okolních vesnic, nebo ze Žďáru nad Sázavou. „Já se nechám zarůstat každý rok, když jsem se dozvěděl o vaší akci, udělal jsem si výlet. Je to dobrý nápad,“ nechal se slyšet jeden z prvních účastníků akce pan Jaroslav. Největší nápor museli v Movember holičství zvládnout až kolem třetí hodiny, kdy dorazili zástupci oslovených sportovních klubů. Novoměstští fotbalisté a ragbisté a velká část žďárského hokejového „A“ týmu. Účast hokejistů byla trošku ohrožena konáním domácího hokejového utkání s Havlíčkovým Brodem, které se hrálo ve stejný den, o to víc si organizátoři váží toho, že se většina hokejistů před derby přijela do Nového Města oholit. Utkání žďárští hokejisté vyhráli 6:3.

 

„Konečně to shodím, doma už si přítelkyně stěžovala,“ nechal se slyšet hokejový obránce Aleš Koželuh, s podobnými pocity přišli i ostatní sportovci. „Neumíte si představit, jak strašlivě to kouše. Až se nechám oholit, budu zase vypadat jako mladík,“ smál se šéf novoměstských fotbalistů René Horákovský. Za ragbisty dorazilo jenom pár statečných. „My máme v týmu samé mladé a těm to ještě moc neroste, ale příští rok to bude určitě lepší,“ vysvětloval nižší účast ragbistů jejich předseda Jan Novotný.

 

Za čtyři hodiny holení nemocnice pro nadační fond získala částku 28 456,- Kč

 

Mezi posledními, kdo charitativní holičství navštívil, byl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. „Mně nikdy nedávalo smysl, proč bych si měl nechat narůst knír. Přemýšlel jsem, komu bych tím svým knírem mohl pomoci a jak. Takhle to má smysl, rád jsem se neholil, přispěji na dobrou věc. Doufám, že tahle akce se bude konat i příští rok, oslovil bych kolegy na úřadě, aby těch neoholených bylo co nejvíce,“ řekl k akci už čerstvě oholený novoměstský starosta.

 

Připojením k charitativnímu projektu Movember lékaři novoměstské urologie upozornili na důležitost preventivního urologického vyšetření nádorů prostaty a varlat. Nakonec se za čtyři hodiny holení vybrala částka 28 456,- Kč. Tu nemocnice poslala nadačnímu fondu Muži proti rakovině.

„Vyšetření je v naší ambulanci prováděno novým špičkovým ultrazvukovým přístrojem a k dispozici máme i novou moderní laboratorní diagnostiku nádorů prostaty z odběru krve,“ říká lékař urologického oddělení Jiří Janů.

„Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni. Na prevenci by určitě měli myslet i muži nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ doplňuje informace lékař Jiří Janů.