Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Pozvánka na setkání s Lékařem bez hranic - primářem novoměstského ARO Dušanem Machem

16. 1. 2019

Hned dvě akce pomáhá v lednu zorganizovat nemocnice v Novém Městě na Moravě. Zve na přednášku Lékaře bez hranic a na další mapathon, na kterém se dobrovolníci naučí pomáhat humanitárním organizacím z bezpečí domova.

23. ledna vás novoměstská nemocnice společně se ZR Fórum zve do žďárského klubu Batyskaf na přednášku primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení a člena týmu Lékařů bez hranic Dušana Macha. „Přednášku jsme nazvali: Novoměstský lékař ve válečné zóně. Pan primář Mach bude povídat o tom, jak se může Středoevropan mentálně připravit na cestu do válečné zóny nebo zda umí lékař ze střední Evropy diagnostikovat pohmatem, poslechem a pohledem jako dřív,“ říká k přednášce tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

 

MUDr. Dušan Mach s týmem Lékařů bez hranic poprvé vycestoval v roce 2016 do Jemenu, o rok později ho Lékaři bez hranic vyslali do Jižního Súdánu, začátkem letošního února se opět chystá na 6 týdnů pracovat v Jemenu.Vstup na přednášku je zdarma. Akce je organizována občanskou platformou ZR Fórum.

 

V novoměstské nemocnici vás naučí pomáhat Lékařům bez hranic z bezpečí domova. Už podruhé

 

Druhou akcí, kterou pomáhá novoměstská nemocnice připravit, je mapathon. Ten se bude konat 28. ledna od 18 hodin v zasedací místnosti nemocnice pod heliportem. Účastníci musí mít vlastní notebook, ideálně s myší.

 

Nemocnice se tak už podruhé připojí k projektu Lékařů bez hranic Missing Maps. „Týmy humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. Bez map přitom není možné plánovat očkovací kampaně, vyhodnocovat zdravotnická data, ani provádět epidemiologické analýzy. Proto vznikl celosvětový dobrovolnický projekt Missing Maps, ve kterém humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí podle satelitních snímků mapy krizemi ohrožených oblastí. Dobrovolníci, ať už se nacházejí kdekoliv, mohou od svého počítače významně přispět k práci, která zachraňuje lidské životy,“ říká člen týmu Lékařů bez hranic a primář novoměstského anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušan Mach.

 

Mapathon je jedinečnou možností, jak se s mapováním seznámit, naučit se jej, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se teprve učí. Prvního mapathonu na Vysočině se zúčastnilo dvanáct lidí, což je podle průvodce Jakuba Axmana velmi dobré číslo. „Pokud na první mapathon dorazí alespoň tři lidi, dá se to považovat za úspěch. Je to velký příslib do budoucna, jsme opravdu zvědaví, kolik dobrovolníků dorazí na konci ledna,“ řekl za organizátory Jakub Axman.

 

„Na prvním vysočinském mapathonu, který se v novoměstské nemocnici konal 29. listopadu 2018, dobrovolníci mapovali oblast v okolí města Butembo v Demokratické republice Kongo, kde v současné době Lékaři bez hranic zasahují proti epidemii eboly. Je to největší epidemie eboly v Kongu, která byla kdy zaznamenaná. Za tři hodiny se podařilo zmapovat 1190 budov a 60 km cest,“ řekl digitální stratég Lékařů bez hranic Jan Böhm.

 

Na druhý mapathon se zájemci mohou registrovat na: http://bit.ly/2MapathonVNMNM