Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Letošní ročník kongresu Centrální sterilizace Vysočina zaujal nejen odbornou veřejnost

8. 4. 2019

Mezinárodní kongres Centrální sterilizace Vysočina má za sebou šestnáctý ročník. Záštitu nad ním převzal hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a Česká společnost pro sterilizaci. Akce probíhala ve dnech 2. a 3. dubna 2019 v hotelu SKI v Novém Městě na Moravě.

 

Významné akce se zúčastnilo 175 hostů z celé republiky, kolegové ze Slovenska a Kolumbie, 5 hlavních sponzorů a11 hostujících vystavujících firem. Akce se konala pod záštitou České společnosti pro sterilizaci a také hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který na zahájení dorazil osobně. „Jeho přítomnosti si opravdu vážíme. Přijel jen na zahájení a na první přednášku o našem oddělení Centrální sterilizace, které loni prošlo rekonstrukcí, pak musel odjet kvůli jiným pracovním povinnostem,“ upozornila tisková mluvčí pořádající novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

 

„Nejen letošní, ale každoroční setkání a osobní kontakty pomáhají k vyřešení či objasnění řady pracovních aktivit či nejasností sterilizačních pracovišť. Například kolegyně z Ústřední vojenské nemocnice Praha Pavla Dvorská představila systém, který umožní rychlé vyhodnocení účinnosti každého sterilizačního cyklu, kolega ze Zdravotního ústavu v Ostravě Erich Pazdziora hovořil o možnostech externího hodnocení kvality sterilizace. Témat bylo opravdu hodně,“ přiblížil jenom některá z nich předseda České společnosti pro sterilizaci Bruno Šudřich.

 

Otevřela se i stále diskutovaná problematika sterilizace dutých předmětů, zazněly přednášky o důležitosti přípravy napájecí vody pro kvalitu sterilizace, a také o renovaci, servisu a značení chirurgických nástrojů a servisu kontejnerů.

Zpestřením bohatého programu dvoudenního kongresu byla přednáška známé české psycholožky Laury Janáčkové, která se zabývá problematikou partnerských vztahů.

 

„Erudice přednášejících a  závažnost zvolených témat je každý rok zárukou bohatých diskusí  s aktuálním přínosem pro každodenní praxi zdravotníků v této oblasti zdravotní péče,“ připomněla ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková. Kongres je důležitý s ohledem na sdílení poznatků zdravotníků, kteří pracují na odděleních centrální sterilizace. „Největším přínosem pro nás je získávání poznatků od kolegů z ostatních nemocnic, s nimiž máme možnost porovnávat standardy a informace v širším měřítku,“ uvedla Irena Svobodová, staniční sestra novoměstské oddělení Centrální sterilizace.

 

Součástí letošního ročníku byly také exkurze. „Účastníci kongresu mohli navštívit buď výrobní prostory společnosti MEDIN, a.s. nebo se mohli přijít podívat na nově zrekonstruované oddělení Centrální sterilizace,“ připomíná vrchní sestra tohoto oddělení a také hlavní organizátorka kongresu Irena Svobodová.

 

O letošním ročníku hojně informovala i média. Živě o něm z novoměstské centrální sterilizace vysílala například Česká televize v pořadu Studio 6. Reportáž odvysílal Český rozhlas Vysočina, článek otiskl také Žďárský deník.

 

 

Myšlenka na uspořádání odborné konference na téma dezinfekce a centrální sterilizace spadá do roku 1999. Tehdy byl uveden do provozu nový pavilon Nemocnice Nové Město na Moravě.  Moderní budova byla určená pro umístění operačních sálů a centrální sterilizace. Původně jednorázová akce vyvolala u odborné veřejnosti neočekávaný ohlas, proto konference pokračovala i v následujících letech.

Odkazy k článku:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/219411010110403-studio-6-ii/obsah/685839-priprava-lekarskych-nastroju-pred-operacemi