Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

V novoměstské nemocnici vyšetřujeme prostatu unikátní technologií. Patříme mezi první pracoviště v republice

27. 6. 2019

Lékaři novoměstské nemocnice už půl roku provádí diagnostiku karcinomu prostaty nejmodernějšími diagnostickými metodami. Při vyšetření využívají unikátní spojení obrazu z vyšetření magnetickou rezonancí a ultrazvukem. Díky přesnému zobrazení patologického ložiska v prostatě urologové provedou cílenou biopsii, odpadá tak opakování tohoto vyšetření a zrychlí se určení diagnózy karcinomu prostaty.

 

„Softwarová fúzní cílená biopsie prostaty, jak se vyšetření přesně nazývá, zpřesňuje diagnózu.  Tato nová technologie umožňuje spojení dvou obrazů. Magnetickou rezonanci a ultrazvukový obraz. Díky této fúzi máme k dispozici maximální rozlišení nejdrobnějších ložisek. Jednoduše řečeno, pacient podstoupí vyšetření na magnetické rezonanci, já od našich radiologů dostanu obraz s dokonalým popisem a označením podezřelých ložisek. Tato data nahraji do nového ultrazvuku s vysoce výkonným grafickým procesorem.  Kombinace těchto nových technologií umožňují snímání prostaty ve třech rovinách v reálném čase.  Díky tomu dokážeme cíleně zaměřit patologické ložisko, ze kterého provedeme biopsii.  Pro srovnání: při systematické biopsii odebíráme několik vzorků v pravidelné struktuře, takzvaně naslepo, “ popisuje výhody cílené biopsie novoměstský urolog Jaroslav Tůma mladší. 

 

Při fúzní cílené biopsii prostaty je zásadní spolupráce s radiology. „Účast radiologů při tomto vyšetření je nezbytná.  Základem vyšetření je totiž správně provedená magnetická rezonance a potom přesný popis obrazu prostaty. Bez radiologů, kteří tohle umí, bychom cílenou biopsii provádět nemohli. Stejně důležitá je spolupráce s patology. Toto vyšetření nemůžeme provádět bez dobře fungující mezioborové spolupráce,“ upozorňuje Jaroslav Tůma mladší. 

 

V novoměstské nemocnici se toto vyšetření provádí už půl roku. Za šest měsíců bylo touto metodou vyšetřeno 50 pacientů. „Jsou to pacienti z celé Vysočiny a velké části Jihomoravského kraje, v současné době jsme jediné urologické pracoviště v tomto regionu, které cílenou biopsii provádí.  U třiceti pacientů jsme díky této nové vyšetřovací metodě včas zachytili rakovinu prostaty, klasickou metodou by nebylo možné tyto karcinomy včas diagnostikovat. U dvaceti pacientů se rakovina neprokázala, bylo jim doporučeno opakovat vyšetření jednou za rok,“ dodává Jaroslav Tůma.

 

„Pacient nejdříve podstoupí krevní test, který určí hladinu prostatického specifického antigenu (PSA), dále podstoupí vyšetření prostaty pohmatem. Pokud tato vyšetření vedou k podezření na nádorové onemocnění, je provedena systematická biopsie. Při této formě biopsie se někdy může stát, že je miniložisko míjeno, i když je prováděna ultrazvukovou navigací. Výsledek biopsie je tedy negativní, ale hodnoty PSA dále stoupají. V těchto případech jsme dříve museli klasickou biopsii za nějaký čas zopakovat, teď ne. Nyní pacient podstoupí cílenou fúzní biopsii“ říká novoměstský urolog.

 

Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni. „Na prevenci by určitě měli myslet i muži nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ doplňuje informace Jaroslav Tůma mladší.