Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Také novoměstská nemocnice se letošní léto potýká s nedostatkem dárců krve

2. 8. 2020

Zatímco loňské léto měla nemocnice v Novém Městě na Moravě krve relativní dostatek, letos zažívá úplný opak. „Oproti loňskému červenci jsme měli letos v červenci o 20% větší spotřebu krve,“ upozorňuje vrchní laborantka Oddělení klinických laboratoří a transfúzní služby novoměstské nemocnice Dana Vašková.

 

„Obracíme se na obyvatele našeho regionu, aby přišli krev v následujících týdnech darovat. Uvítáme i prvodárce. Opravdu je krve, obzvlášť v některých krevních skupinách, nedostatek. V tomto týdnu nám musela vypomoci jihlavská nemocnice. I my, pokud můžeme konkrétnímu požadavku vyhovět, pomáháme. Například Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně,“ říká Dana Vašková.

Zvýšená spotřeba krve a transfúzních přípravků je dána hlavně tím, že novoměstská nemocnice neutlumila prázdninový provoz, jako je to každé léto. Navíc se nakumulovalo velké množství pacientů, kteří transfuzi krve akutně potřebovali. „Operativa se vrátila do předkoronavirové  doby, ale dárců je stejně jako jakékoli jiné léto. Méně. Část jich je na dovolené, část jich po návratu ze zahraničí musí s odběrem měsíc počkat, na měsíc dárce vyřadí i přisáté klíště,“ vypočítává Dana Vašková.

„Máme nedostatek dárců RH negativních, sami dárce obvoláváme. Na úterý jich bylo objednáno 42, ale nakonec dorazilo pouze 30. Takže pokud někdo delší dobu přemýšlí, že by krev daroval, teď je ideální doba. Jenom moc prosíme, aby se dárci objednali. Ideální doba na zavolání je mezi 12:00 – 14:00. Musíme však také upozornit, že naše odběrové kapacity jsou omezené. Takže se může stát, že bude dárce po zavolání pozván až na pozdější termín. Telefonní čísla jsou na stránkách nemocnice, odběrové dny jsou úterý, středa, čtvrtek,“ dodává Dana Vašková.

V registru dárců novoměstské nemocnice je 4700 aktivních dárců. Dárci jsou ve 100% bezpříspěvkoví, považují darování krve jako formu pomoci, kterou poskytují potřebným. Počty odběrů jsou v několika posledních letech stabilizovány. Pohybují se od 3200 do 3500 odběrů za rok, počet je závislý na spotřebě transfuzních přípravků.