Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Novoměstská nemocnice získala další grant od nadačního fondu Muži proti rakovině. Tentokrát téměř čtvrt milionu korun

7. 9. 2020

Urologické oddělení novoměstské nemocnice získalo od Nadačního fondu Muži proti rakovině grant ve výši 225 661 korun. „Za tuto částku pořídíme přístroj k provádění plazmakinetických endoskopických operací prostaty a endoskopických operací odstranění nádorů z močového měchýře,“ říká primář Urologického oddělení novoměstské nemocnice Jaroslav Tůma.

 

„Přístroj je určen pro plazmakinetické operace prostaty a močového měchýře, což jsou endoskopické minimálně invazivní výkony s využitím vysokofrekvenčního proudu, díky kterému poté v isotonickém roztoku vzniká na pracovní elektrodě velice přesný plasmatický výboj umožňující přesné odstraňování nebo odpařování patologicky změněné tkáně. Vysokofrekvenční proud neprochází tělem pacienta, ale je v uzavřeném okruhu elektrody. Elektrický impulz vytvoří plazmatické pole, jehož energie se absorbuje ve svrchních vrstvách operované tkáně, čímž dochází k cílenému odstranění tkáně,“ popisuje nový přístroj primář Urologického oddělení novoměstské nemocnice Jaroslav Tůma.

„Oproti klasickým metodám operace je tato metoda v mnoha ohledech šetrnější. Během výkonu nedochází prakticky ke krevním ztrátám a k ředění krve proplachovou tekutinou. Pooperačně lze mnohem dříve vyjmout močovou cévku a rychleji se vrátit do normálního života. Také takovou operaci mohou podstoupit pacienti s kardiostimulátorem,“ dodává primář Tůma.

Lékaři na Urologickém oddělení v Nemocnici Nové Město na Moravě provedou 150 operací močového měchýře a prostaty ročně.

Podporu od tohoto nadačního fondu novoměstská nemocnice získává už podruhé. „V loňském roce jsme od Mužů proti rakovině dostali 102 tisíc. Tuto částku si rozdělila dvě oddělení, urologie a patologie,“ připomíná tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Nadační fond Muži proti rakovině se snaží bojovat na poli typicky mužské formy rakoviny, kterou je rakovina prostaty a rakovina varlat.  Mimo jiné je tento nadační fond český partner mezinárodní organizace Movember. Ta vyzývá muže k tomu, aby změnili pomocí kníru svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví. V listopadu si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. „Naše nemocnice se k této aktivitě připojila už dvakrát. Na konci listopadu organizujeme akci Movember charitativní skupinové holení. Za dva ročníky jsme pro nadaci Muži proti rakovině získali částku 130 000,- Kč. Snad i díky této aktivitě se na nás při schvalování grantů usmálo štěstí podruhé,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Odkazy k článku:

www.muziprotirakovine.cz