Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Další novoměstští zdravotníci absolvují semináře, které je naučí lépe řešit rizikové situace

10. 9. 2020

Téměř 250 zdravotníků novoměstské nemocnice se díky dotaci od ministerstva zdravotnictví připraví reagovat na případný násilný útok. Nemocnice uspěla se žádostí o dotaci z dotačního programu resortu zdravotnictví na Zvýšení ochrany měkkých cílů v resortu zdravotnictví. Na projekt získala částku téměř milion a půl. V loňském roce díky tři čtvrtě milionu ze stejného dotačního titulu podobnou sérii bezpečnostních seminářů absolvovalo 50 novoměstských zdravotníků.

 

„Protože loňská akce, která byla zakončena praktickým cvičením, se zdravotníkům velice líbila, rozhodli jsme se letos o dotaci požádat znovu. Díky vyšší dotaci se seminářů zúčastní pětkrát více zdravotníků napříč celou nemocnicí. Kromě lékařů a nelékařů z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, pod které spadá urgentní příjem a následná intenzivní péče, to budou zdravotníci z chirurgie a dětského oddělení,“ upřesnila tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

„Zdravotníci se na semináři seznámí s reálnými případy. Naučí se, jak rizikovým situacím pokud možno předcházet, jak vůbec identifikovat útočníka. Účastníci kurzu si osvojí, co v prvních okamžicích rizikové situace dělat. Přiblížíme jim problematiku postupu uteč – schovej se – bojuj. Seznámí se s krizovou komunikací, naučí se například, jak postupovat v případě evakuace. Seminář bude průběžně prokládaný modelovými situacemi, které se reálně staly.  Seminář je zážitkové učení spojené s mentální přípravou,“ přiblížil program semináře jednatel společnosti SEC Agency Miloslav Švéda.

Své reakce si část zdravotníků bude moci vyzkoušet stejně jako loni na praktickém cvičení, které bude probíhat v součinnosti s PČR. „Cvičení je koncipováno tak, aby navazovalo na semináře. Účastníci budou moci zažít a zhodnotit získané zkušenosti v reálném prostředí při modelových situacích. Je dobré zjistit, jak v reálné situaci člověk zareaguje, jak v uzavřeném prostředí zní výstřel ze zbraně, jak je cítit střelný prach. Navržené scénáře jsou vždy předem odsouhlasené zadavatelem a také Policií ČR. Díky takovým cvičením vaši zdravotníci budou umět zareagovat,“ dodává Miloslav Švéda.

„Nemocnice díky dotaci pro zaměstnance pořídí ještě bezpečnostní pomůcky, například taktické svítilny, osobní alarmy, pepřové spreje a taktická pera,“ doplňuje tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.