Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Novoměstská nemocnice na Movember nezapomíná ani letos. Tentokrát bude bez holírny

2. 11. 2020

I v letošním nejistém podzimním čase by novoměstští urologové rádi připomněli měsíc mohutných knírů Movember. Ten každoročně upozorňuje na důležitost preventivního urologického vyšetření nádorů prostaty a varlat. Vyzývá muže k tomu, aby změnili pomocí kníru svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví. Upozorňují a podporují tím výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat.

 

„Naše Urologická ambulance se letos zapojuje prodloužením ordinační doby k vyšetření objednaných pacientů ve vybrané dny. Vzhledem k pandemické situaci ale nebude probíhat žádný doprovodný program a bohužel nemůžeme navýšit ani počet vyšetření v takovém rozsahu jako poslední roky,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Preventivní vyšetření budou probíhat ve středu 11. a 25. listopadu vždy od 14 do 16 hodin v Urologické ambulanci novoměstské nemocnice po předchozím objednání. „Alespoň den před domluveným vyšetřením je třeba navštívit dopoledne naši Urologickou ambulanci k provedení odběru krve a moče.  Zájemci o preventivní vyšetření se mohou objednat na čísle recepce 566 801 203. Na vyšetření je důležité přijít v dohodnutý čas, aby se čekárna neplnila a zájemci o vyšetření se tam zbytečně nepotkávali. Je důležité dodržet všechna epidemiologická opatření,“ upozorňuje tisková mluvčí.

„Vyšetření prostaty je vhodné u mužů starších 50 let, kteří nebyli během posledních 2 let vyšetřeni. Na prevenci by určitě měli myslet i muži nad 45 let v případě, že byl jejich blízkému příbuznému diagnostikován karcinom prostaty. Vyšetření varlat není věkově limitováno,“ doplňuje informace urolog novoměstské nemocnice Jiří Janů.

Nemocnice Nové Město na Moravě se v předchozích dvou letech kromě rozšíření ordinačních hodin Urologické ambulance ke kampani Movember připojila charitativní akcí Movember charitativní skupinové holení. Díky ní se za dva ročníky podařilo získat pro Nadační fond Muži proti rakovině finanční prostředky ve výši 130 tisíc korun.

Tento nadační fond je český partner mezinárodní organizace Movember.

 

„Novoměstská nemocnice hned dvakrát uspěla se žádostí o grant od Nadačního fondu Muži proti rakovině. V loňském roce jsme získali částku 102 tisíc pro patologii a urologii a letos nám byl schválen gran ve výši 225 tisíc. Urologové loni pořídili laparoskopické nůžky a laparoskopický bipolární elektrokoagulační grasper, letos si mohli zakoupit přístroj k provádění plazmakinetických endoskopických operací prostaty a endoskopických operací odstranění nádorů z močového měchýře. Na patologické oddělení jsme díky grantu loni pořídili speciální přístroj, který zjednoduší vyšetření odebraných vzorků prostaty,“ připomíná tisková mluvčí nemocnice Pecková.