Facebook NNM Facebook NNM CZ DE EN

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Den zdraví 5. dubna

3. 4. 2017

Začínající pylová sezóna, alergie u dětí, jarní restart těla a činnost organizace Lékaři bez hranic. To jsou hlavní témata dubnového Dne zdraví.

Den zdraví se v novoměstské nemocnici uskuteční ve středu 5. dubna od 13:00. Ve vstupní hale chirurgického pavilonu bude o alergiích přednášet dětská lékařka MUDr. Zdeňka Ježová. Recepty na pestrý jarní jídelníček vám představí Jarmila Kašparová, vedoucí stravovacího provozu novoměstské nemocnice. Jednou z potravin s níž vás seznámíme je Merlík bledý, původem s jihoamerických And, kde je znám pod místním názvem Canihua: „Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu, podobnou rýži a díky svým nutričním vlastnostem je výborným zpestřením stravy nejen celiaků, ale také anemiků, vrcholových sportovců, horolezců a těžce pracujících osob. Po nutriční stránce je výjimečná svým obsahem kvalitních bílkovin a vlákniny, má neutrální chuť. Ze stopových prvků obsahuje mimo jiné více železa, vápníku, hořčíku a draslíku. Používáme ji jako přílohu, základ rizot, do polévek a jako přísadu do zeleninových a masových karbanátků, směsí či náplní,“ vysvětluje Jarmila Kašparová.

Součástí Dne zdraví bude také vernisáž výstavy fotografií humanitární organizace Lékaři bez hranic. Průvodní slovo k výstavě bude mít MUDr. Dušan Mach primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělní novoměstské nemocnice, který se na konci loňského roku zúčastnil mise Lékařů bez hranic v jižním Jemenu.

Nemocnice přestaví také novou sanitku, kterou měla možnost zakoupit díky dárcům z širokého okolí. Kromě toho budete mít možnost nechat si změřit tlak, BMI, na maketě si vyzkoušíte samovyšetření prsu, předvedeme vám správnou dezinfekci rukou a poradíme vám jaké pomůcky použít na akutní a chronické rány.