Aktuality - detail

na úvod  /  

Navigace na stránce

Aktuality - detail

Pochod srdcem Vysočiny

14. 3. 2018

Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o. a MEDIN a.s. připravují v rámci letošních oslav výročí svého založení pochod i den otevřených dveří. Turistický pochod srdcem Vysočiny se uskuteční v sobotu 19. května 2018.

V srpnu roku 1938 byl položen základní kámen novoměstské nemocnice. Nové Město na Moravě tak završilo letité snahy o vybudování zdravotnického zařízení na svém území. Ještě tři roky před tím, totiž o nemocnici usilovali také představitelé Žďáru nad Sázavou a Bystřice nad Pernštejnem. Nemocnice se začala stavět podle plánů brněnského architekta Bedřicha Rozehnala na pěti hektarech pozemků, které pro tento účel darovalo město Nové Město na Moravě. Podle původních plánů měla mít nemocnice pět budov o celkové kapacitě sto třiceti lůžek.
Podnik Chirana, se začal stavět o deset let později a stal se dalším významným zaměstnavatelem v našem městě. Chirana se v devadesátých letech transformovala v akciovou společnost MEDIN. Na první vyrobené vrtáčky a zubní frézy navázala produkce chirurgických nástrojů a traumatologických a ortopedických implantátů.
Oba subjekty s chtějí svá výročí připomenout několika společnými akcemi. První z nich je Pochod srdcem Vysočiny, který se uskuteční v sobotu 19. května 2018. Akce je určená pro rodiny s dětmi a tomu bude přizpůsobena většina tras, které povedou Ochozou a okolím města. Připravena bude i padesátikilometrová trasa, která naváže na původní turistický pochod, jehož první ročník se uskutečnil v dubnu roku 1968. Start a cíl bude na parkovišti pod sjezdovkou na Harusáku, a pro účastníky je připravený také bohatý doprovodný program. Výtěžek z pochodu podpoří činnost Nadačního fondu Nového Města. Pochod startuje od 8:00 do 10:00 hodin na parkovišti pod sjezdovkou na Harusově kopci.
Druhou akcí bude Den otevřených dveří v sobotu 22. září 2018 v nemocnici i firmě MEDIN. V rámci prohlídky MEDIN se můžete podívat do jednotlivých dílen a dozvědět se více o zhotovení lékařských nástrojů a implantátů. Vedle výroby má společnost MEDIN vlastní vývojovou základnu, která úzce spolupracuje s odbornými lékařskými a vědeckými pracovišti.
Nemocnice chystá doprovodný program, jehož součástí bude mimo jiné i módní přehlídka a výstava historických zdravotnických předmětů. Nemocnice v této souvislosti hledá pamětníky či sběratele, kteří doma mají historické předměty související s výkonem lékařského povolání, případně mají doma dobové zdravotnické oblečení, a byli by ochotni tento materiál zapůjčit na plánovanou výstavu, nechť kontaktují mluvčího nemocnice na čísle 602 730 793. Den otevřených dveří v nemocnici bude pokračovat dobročinným jarmarkem v kulturním domě, kde se také uskuteční večerní koncert Michala Hrůzy s kapelou. Výtěžek z této akce pak půjde na vybavení nově budovaného dětského pavilonu.

aktualita: Pochod srdcem Vysočiny

Pochod srdcem Vysočiny