na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   ASK artroskopické výkony

Navigace na stránce

ASK artroskopické výkony

Artroskopická synovektomie zápěstí u revmatiků

Revmatoidní artritida je systémové zánětlivé revmatické onemocnění s predilekčním postižením kloubů. A bohužel zápěstí bývá v iniciálním stadiu postiženo až ve 48 %, v pozdějším stadiu se pak jedná až o 82% postižení. (1) Z časového hlediska je možno revmatoidní artritis dělit na časnou (early) formu a na formu pozdního onemocnění. Zájem o tzv. časnou formu revmatoidní artritidy (RA) v posledních letech výrazně vzrostl. Existuje řada definic časné RA. Při časovém ohraničení časné RA se většinou používá termín 2 roky trvání.

Celý článek »


Artroskopie hlezenního kloubu (horního hlezenního, talokrurálního kloubu, TC)

Co je artroskopie hlezna: Artroskopie hlezenního kloubu je  miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, při které se vpichy zavedou do hlezenního optická vlákna ( kamera) a sledováním na monitoru se  prohlédne buď přední  nebo zadní část hlezenního kloubu dle toho, kde má pacient obtíže. Dalšími vpichy se zavedou  do kloubu speciální nástroje,  jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně  operačně ošetřit.

Celý článek »


Artroskopie kyčelního kloubu

Co je artroskopie kyčle: Artroskopie kyčelního kloubu je velice specializovaná miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, při které se vpichem zavedou do kyčle optická vlákna ( kamera) a sledováním na monitoru se celý kyčelní kloub   prohlédne. Dalšími vpichy se zavedou  do kloubu speciální nástroje,  jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně  operačně ošetřit.

Celý článek »


Artroskopie zápěstí

Co to vlastně je artroskopie? Ti jazykově zběhlejší už možná mají trochu představu o co by se mohlo jednat. Přeložili si totiž, že první část slova - artro, má asi něco do činění s kloubem či klouby a druhá část slova - skopie, asi bude znamenat něco ve smyslu dívati se nebo prohlížeti. Artroskopie je tedy výkon, při kterém se lze dívat do nitra kloubu. Artroskopie zápěstí je tedy konkrétní, v dnešní době už rutinně používaná, chirurgická metoda, při které se do zápěstního kloubu zavede drobná trubička s optickými vlákny - kamera s jejíž pomocí se obraz z kloubu přenese na monitor televize.

Celý článek »


Artroskopie kolenního kloubu

Co je artroskopie : miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, která se provádí z několika (zpravidla dvou) vpichů do kolenního kloubu. Jedním vpichem se do kloubu zavádí kamera, dalšími se do kloubu zavedou pracovní  nástroje, jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně ošetřit.

Celý článek »


Artroskopie ramenního kloubu

Co je artroskopie : miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, která se provádí z několika (zpravidla dvou až tří) vpichů do ramenního kloubu. Jedním vpichem se do kloubu zavádí kamera, kterou se celý ramenní a s ním související funkční subakromiální kloub prohlédnou. Dalšími vpichy se do kloubu zavedou pracovní  nástroje, jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně ošetřit. Artroskopické operace na ramenním kloubu provádím zpravidla v celkové anestézii. Operace se provádějí buď na boku za pomoci trakčního (tahového) zařízení ke rozšíření a zpřístupnění kloubní štěrbiny, nebo v poloze v polosedě, kdy jako trakce působí samotná váha končetiny.

Celý článek »