na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   ASK artroskopické výkony   /   Artroskopie kolenního kloubu

Navigace na stránce

Artroskopie kolenního kloubu

Artroskopie kolenního kloubu

Co je artroskopie: miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, která se provádí z několika (zpravidla dvou) vpichů do kolenního kloubu. Jedním vpichem se do kloubu zavádí kamera, dalšími se do kloubu zavedou pracovní  nástroje, jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně ošetřit.

Výhody artroskopie:

Artroskopie kolenního kloubu

Nevýhody:

Co se operačně v kolením kloubu ošetřuje:

Menisky

jsou artroskopií nejčastěji ošetřovanými strukturami kolenního kloubu. Při artroskopii je možné buď meniskus zachovat a přišít utrženou část zpět meniskopexe) nebo jej odstranit (menisektomie). Vhodný způsob ošetření závisí od typu poranění menisku, věku pacienta, stavu ostatních kloubních struktur.

Chrupavky

jsou další, často poškozenou strukturou kolenního kloubu. Chrupavka se může poškodit buď degenerativně (opotřebením = artróza kloubu) nebo traumaticky (zevním násilím působícím na kloub při úrazu). Chrupavky je možno v kloubu zarovnat a začistit (debridement = odstranění volných částí, zarovnání nerovností), stimulovat okolní tkáně tak, aby se kloubní defekt přehojil jizvičkou (návrty, miniaturní zlomeniny obnažené kosti v kloubu) nebo provést jejich transplantaci, buď tkání z tkáňové banky nebo vlastní tkání z míst, která nejsou tak intenzivně zatěžována (OATS plastika = kloubní sazenice).

Nitrokloubní (zkřížené) vazy

poškození předního zkříženého vazu je jedním z nejčastěji vznikajících úrazů u kontaktních sportů (kopaná, hokej…) či jiných rizikových sportů (lyžování).  Přetržený přední zkřížený vaz není možné sešít. Vaz pouze odstraňujeme, působí-li překážku v kloubu, nebo jej nahrazujeme – provádíme takzvanou „plastiku“ předního zkříženého vazu.. Asi 1% z poranění zkřížených vazů tvoří zadní zkřížený vaz, jeho náhrady se provádějí zpravidla na klinických pracovištích.


celý článek Artroskopie kolenního kloubu