na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Výkony na noze

Navigace na stránce

Výkony na noze

Os tibialae externum

Os tibialae externum je akcesorní (nadpočetná)  kůstka na vnitřní straně nohy naléhající na os navicularae (kost loďkovitá nohy). Tato kost se vyvíjí z několika základů (kostních jader), a pokud se základy nezhojí,  vzniká tato varianta akcesorní kosti.

Celý článek »


Morbus Freiberg-Koehler (aseptická nekróza hlavičky metatarsu)

Morbus Freiberg-Koehler  je  aseptická  nekróza  hlavičky nejčastěji 2. nebo 3. metatarsu nohy (kosti zánártní).  Je častější u dívek v období dorůstání, kdy dochází nekróze hlavičky a následně deformitě přední části plosky nohy a následně vznikem otlaků. V akutním stadiu může být otok a bolestivost příčně ploché klenby nohy. Velmi často však probíhá bez většího povšimnutí  a začne se projevovat až v pozdějším věku v souvislosti s poruchou příčně ploché klenby nohy, kdy se projevuje bolestí  otlaky a  pod bříšky metatarsů v přední části nohy při chůzi a to nejprve při chůzi na vysokých podpatcích po přetížení. 

Celý článek »


Exostóza Haglundova (exostosis Haglundi)

Haglundova exostóza je nárůstek na zadní části patní kosti před úponem Achillovy šlachy. Při pohybu v hlezenném kloubu  může dráždit tzv. retrokalkaneární burzu , což je vazivová tkáň  mezi exostózou a Achillovou šlachou.  Pokud nedochází k dráždění burzy nemají pacienti žádné obtíže. Někdy může dojít k tvorbě výrazné patní ostruhy v místě úponu  Achillovy šlachy. Vzniká nějčastěji drážděním těsnou obuví.

Celý článek »


Morbus Haglund-Sever

Morbus Haglund-Sever  je  aseptická nekróza  úponu Achillova šlachy  na patní kost  (hrbol patní kosti).  Projevuje se u aktivních výrazně sportujících dětí a dorůstajících, kdy dochází k přetížení růstové ploténky (apofýzy) svalového úponu, která je v tomto věku ještě chrupavčitá a není tak pevná jako kost dospělého stejně sportujícího.  

Celý článek »


Statické vady přednoží

Vbočený palec (lidově řečeno kotník), latinsky hallux valgus je označení deformity palce znamenající uchýlení palce v základním kloubu zevně. Převážně se vyskytuje spolu s deformitami prstů a poklesem příčné klenby jako získaná statická vada přednoží při nošení nesprávné obuvi. Méně často se vyskytuje jako tzv. juvenilní hallux valgus, postihující mladé pacienty ve věku 10-20let. Tento typ deformity postihuje častěji dívky a bývá oboustranně. Objevuje se též při revmatických, metabolických a genetických onemocněních.

Celý článek »