na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Výkony na noze   /   Morbus Haglund-Sever

Navigace na stránce

Morbus Haglund-Sever

Morbus Haglund-Sever

Morbus Haglund-Sever  je  aseptická nekróza  úponu Achillova šlachy  na patní kost  (hrbol patní kosti).  Projevuje se u aktivních výrazně sportujících dětí a dorůstajících, kdy dochází k přetížení růstové ploténky (apofýzy) svalového úponu, která je v tomto věku ještě chrupavčitá a není tak pevná jako kost dospělého stejně sportujícího.  

Morbus Haglund-Sever

Příznaky

Většinou jde o sportující děti ambiciózních rodičů kolem osmi až dvanácti let, které aktivně trénují i několikrát týdně. Bolesti se projevují v oblasti pat,  nejprve po zátěži, při dalším zatěžování i při samotné zátěži, někdy i klidovými. Oblast úponu Achillova šlachy může být oteklá a je pohmatově bolestivá. Na RTG vidíme fragmentaci apofýzy patní kosti, ale u časných stadii nemusí být fragmentace patrná.

Terapie

Nejdůležitějším úkolem je přesvědčit rodiče, že zátěž kladená na jejich dítě je příliš vysoká a je třeba ji snížit.  To někdy v časných stadiích stačí ke stabilizaci stavu. Dobré výsledky má magnetoterapie, která vede ke zvýšenému prokrvení v bolestivém místě.  U těžších stadií, nebo kdy komunikace s dítětem rodiči je špatná, je nutné zklidnění sádrovou fixací.  Návrat k tréninkové zátěži musí být postupný a v případě obtíží je nutné jej okamžitě snížit.

 


celý článek Morbus Haglund-Sever