na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Další výkony   /   Morbus Osgood-Schlatter, aseptická nekróza musculus quadriceps femoris

Navigace na stránce
na úvod Oddělení nemocnice Ortopedie Hospitalizační péče Další výkony Morbus Osgood-Schlatter, aseptická nekróza musculus quadriceps femoris

Morbus Osgood-Schlatter, aseptická nekróza musculus quadriceps femoris

Morbus Osgood-Schlatter, aseptická nekróza musculus quadriceps femoris

Morbus Osgood-Schlatter je  aseptická nekróza  úponu musculus  quadriceps femoris (čtyřhlavý sval stehenní ) na tiberositas tibie (hrbol kosti holenní v oblasti kolene). Projevuje se u aktivních výrazně sportujících dětí a dorůstajících, kdy dochází k přetížení růstové ploténky (apofýzy) svalového úponu, která je v tomto věku ještě chrupavčitá a není tak pevná jako kost dospělého stejně sportujícího.  

Morbus Osgood-Schlatter

Příznaky

Většinou jde o sportující děti ambiciózních rodičů kolem osmi až dvanácti let, které aktivně trénují i několikrát týdně. Bolesti se projevují v oblasti přední strany kolenního kloubu,  nejprve po zátěži, při dalším zatěžování i při samotné zátěži, někdy i klidovými. Oblast úponu musculus  quadriceps femoris na horní přední části kosti holenní (tibie), může být oteklá a je pohmatově bolestivá. Na RTG vidíme fragmentaci apofýzy hrbolu kosti holenní, ale u časných stadii nemusí být  fragmentace patrná.  U pacientů v dospělém věku může dojít po fragmentaci k uvolnění fragmentu, který tlačí při kleku na koleno. Na RTG je tento fragment patrný.

Terapie

Nejdůležitějším úkolem je přesvědčit rodiče, že zátěž kladená na jejich dítě je příliš vysoká a je třeba ji snížit.  To někdy v časných stadiích stačí ke stabilizaci stavu. Dobré výsledky má magnetoterapie, která vede ke zvýšenému prokrvení v bolestivém místě.  U těžších stadií, nebo kdy komunikace s dítětem rodiči je špatná, je nutné zklidnění  ortézou nebo  sádrovou fixací.  Návrat k tréninkové zátěži musí být postupný a v případě obtíží je nutné jej okamžitě snížit. Pokud je vytvořen zbytkový fragment, a tlačí při dřepu, je třeba jej operačně odstranit.