na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   TEP totální endoprotézy
Endoprotéza ramenního kloubu (náhrada ramenního kloubu)
Náhrada ramenního kloub není tak častou operací jako jsou náhrady kyčelního kloubu či kolene, ale i v této lokalizaci jde o standardní operaci na mnoha ortopedických pracovištích. Důvodů proč ramenní kloub není tak často operován je několik. Zaprvé rameno není kloub nosný, proto i degenerativní změny probíhají později a ne tak intenzivně jako na kloubech dolní končetiny. Dalším důvodem je, že rameno je kloubem s největším rozsahem pohybů v lidském těle, a proto pacient je schopen kompenzovat pohyb v okolích kloubech jako je loketní kloub, či souhybem ramene s lopatkou.
Endoprotézy kloubů prstů ruky
Endoprotézy kloubů prstů ruky (proximální interfalangeálních kloubů -PIP a metakarpofalangeálních kloubů -MCP): Poškození kloubů prstů ruky je v důsledku poúrazovách stavů (intraartikulární zlomeniny, poškození vazů), stavy po infektech a degenerativní poškození (artróza). Samostatným problémem je poškození těchto kloubů u revmatiků, kde jsou často tyto klouby zničeny.
Poškození chrupavek kosti holenní a stehenní
Chrupavka je tkáň, která pokrývá kloubní konce kostí. Její struktura elastická, čímž umožňuje výrazné snížení tření kontaktních ploch. Jde o strukturu, která se neustále přestavuje, fyziologickým zatížením dochází k dynamické obnově hyalinní chrupavky. Pokud zátěž na ní kladená je větší než regenerační schopnosti, nebo sníží-li se schopnost regenerace chrupavky, dochází k převaze poškozování a to se projeví snížením její výšky, někdy až na kost. Kost pod chrupavkou na to reaguje bolestivostí. Drobné částečky chrupavky v kloubu dráždí kloubní výsledku, což se projeví zmnožením tekutiny v kloubu.
Infekční komplikace totálních endoprotéz
Infekční komplikace implantace endoprotézy můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou rizika časná po operaci, kam počítáme pooperační infekci, která rozvojem infektu v prvních poperačních dnech a může zasahovat do kůže a podkoží nebo až endoprotéze. V takovémto případě je nutná urgentní operace, a odstraněním hnisu, důkladným vypláchnutím a zavedením proprachové laváže. Bezpodmínečné je podávání antibiotik dle citlivosti.
Komplikace totální endoprotézy kyčle
Komplikace totální endoprotézy kyčelního kloubu mohou vést prodloužení léčby s nutností dalších operaci, nebo neuspokojivému výsledku. Mezi komplikace přímo související z operací patří krvácení v poperačním období, kdy je nutné sledovat prosáknutí krytí rány krví a množství krve odsávané drény z rány, což provádí personál většinou na JIP ortopedického oddělení. V poperačním období může dojít k infekci rány (hnisání). Pacient je urgentně indikován k operační revize, vyčištění rány a zavedení proplachové laváže, aby nedošlo k osídlení TEP bakteriemi s nutností její extrakce či replantace (výměny).
Koxartróza (artróza kyčelního kloubu, coxarthrosis)
Koxartróza je degenerativní onemocnění postihující kyčelní kloub. Dle příčin vzniku ji můžene rozdělit na primární, kdy není známá příčina vzniku a uvažuje se o genetických (vrozených) příčinách, a na sekundární, kde se artrózy kyčelního kloubu rozvíjí v důsledku jiného onemocnění. Z nemocí dětského věku (preartrotické stavy) mají na rozvoj koxartrózy vliv vývojová dysplazie kyčelního kloubu, morbus Perthes, či coxa vara adolescentium, kdy může dojít ke vzniku deformity hlavice, což vede k rozvoji degenerativních změn.
Reverzní náhrada ramenního kloubu
Ramenní kloub je nejpohyblivější kloubem v lidském těle. Na jeho stabilitě se podílí kostní struktury minimálně a dominantními stabilizátory jsou okolní vazy, šlachy a svaly. Pokud dojde k poškození některé z těchto struktur, dochází k nestabilitě, která se projeví bolestí ramene. Na stabilitu hlavice má výrazný vliv manžeta rotátorů. Při její destrukci dochází k posunu hlavice směrem nahoru (kraniálně) a při destrukci i dalších struktur není možné provést náhradu ramenního kloubu klasickou endoprotézou. Jedním z moderních trendů v oblasti náhrady ramenního kloubu je tzv. reverzní náhrada.
Totální endoprotéza kolene „na míru“
Velký vliv na životnost totální endoprotézy kolenního kloubu má její přesné usazení do kostí tak, aby tam dobře držela. Stejně jako u jiných mechanických dílů, se kterými se v životě setkáváme například u auta, dochází při přetěžování či nevhodné zátěži k jejímu opotřebování. Při implantaci endoprotézy je třeba kosti opracovat dle standardizované šablony, která je vždy kompromisem mezi stavem kosti pacienta a velikostmi vyráběných komponent endoprotézy. V současné době se na trhu objevuje endoprotéza tzv. na míru pacienta.
Totální endoprotéza kolenního kloubu
Náhrada kolenního kloubu (endoprotéza), je efektivním řešením těžkých bolestivých stavů, kdy je koleno destruováno, a není možné konzervativní řešení bez operace. K náhradě jsou indikováni pacienti s těžkou formou gonartrózy (degenerativního poškození kolenního kloubu), stavy po úrazech kolene ať už se jedná o stavy po zlomeninách či poškození vazů, nebo stavy po proběhlých zánětech kolenního kloubu, kdy je zánět bezpečně vyléčen antibiotiky. K destrukci kloubu může docházet i při některých celkových onemocněních jako je revmatoidní artritida nebo hemofilie.
Totální endoprotéza kyčelního kloubu
Totální endoprotéza kyčelního (TEP) kloubu je operační metoda, která umožňuje náhradu destruovaného kyčelního kloubu. O totální endoprotéze mluvíme proto, že se při operaci nahrazuje jak jamka, která je součástí pánve, tak hlavice kosti stehenní. K totální endoprotéze kyčelního kloubu se indikují pacienti s destrukcí kyčelního kloubu, u kterých jsou chronické bolesti nereagující na konzervativní terapii, jako jsou léky, obstřiky či rehabilitace.