na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   TEP totální endoprotézy   /   Reverzní náhrada ramenního kloubu

Navigace na stránce

Reverzní náhrada ramenního kloubu

Reverzní náhrada ramenního kloubu

Ramenní kloub je nejpohyblivější kloubem v lidském těle. Na jeho stabilitě se podílí kostní struktury minimálně a dominantními stabilizátory jsou okolní vazy, šlachy a svaly. Pokud dojde k poškození některé z těchto struktur, dochází k nestabilitě, která se projeví bolestí  ramene. Na stabilitu hlavice má výrazný vliv manžeta rotátorů. Při její destrukci dochází k posunu hlavice směrem nahoru (kraniálně) a při destrukci i dalších struktur není možné provést náhradu ramenního kloubu klasickou endoprotézou. Jedním z moderních trendů v oblasti náhrady ramenního kloubu je tzv. reverzní náhrada.

U klasických náhrad ramenního kloubu je hlavice kosti pažní (humeru) nahrazována implantátem, který má tvar hlavice a stejně jamka ramene (glenoid lopatky) je nahrazena jamkou.  U reverzních náhrad je tomu naopak, kdy na hlavici se fixuje implantát tvaru jamky a na jamku taru hlavice. Po zakloubení  hlavice fixována  na lopatce brání posunu pažní kosti směrem nahoru (kraniálně) a je opěrným bodem při pohybu v ramenním kloubu při předpažení či upažení. Hlavním hybatelem je v tomto případě m. deltoides.  Tato metoda umožňuje ošetření poškození ramenního kloubu, které byly donedávna neřešitelné jinak než artrodézou ramene, tj. operací, kdy se znehybnilo rameno v funkčně příznivém postavení.