na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Výkony na ruce   /   Zlomenina hamulus ossis hamati

Navigace na stránce

Zlomenina hamulus ossis hamati

Zlomenina hamulus ossis hamati

Hamulus ossis hammati je kostní výběžek hamata směrem do dlaně, k jehož zlomenině dochází pádem na malíkovou (ulnární) část dlaně.  Protože se na tento úraz při vyšetření nemyslí, velmi často pacient přichází až pro přetrvávající bolesti, které často vystřelují do 4. a 5. prstu, neboť vzniklý pakloub dráždí intimně probíhající n. ulnaris.

Příznaky

při zlomenině výběžku je bolestivost na malíkové straně dlaně, kde je hmatný otok, a jak již uvedeno může docházet k dráždění n. ulnaris, které se projikuje do 4. a 5. prstu ruky. Zjištění zlomeniny na standardních rentgenových snímcích není možné. Zlomenina je patrná na snímcích zápěstí v tzv. tunelové projekci. 

Léčení

při akutním  poranění stačí fixace zápěstí na 4 týdny. U opožděných zlomenin je někdy nutné transfixovat (připíchnout) jemným Kirschnerovým drátem. U zastaralých pakloubů je někdy řešením exstirpace (odstranění) odlomeného fragmentu.