na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Výkony na ruce   /   Tendovaginitis stenosans (lupavý prst, při postižení palce pollex saltans)

Navigace na stránce
na úvod Oddělení nemocnice Ortopedie Hospitalizační péče Výkony na ruce Tendovaginitis stenosans (lupavý prst, při postižení palce pollex saltans)

Tendovaginitis stenosans (lupavý prst, při postižení palce pollex saltans)

Tendovaginitis stenosans (lupavý prst, při postižení palce pollex saltans)

Stenosující tendovadinitida je o postižení šlachy v oblasti ruky a šlachové pochvy, což je vazivová struktura distální části dlaně a prstů (jakýsi tunel), kterým šlacha v této oblasti prochází. V případě, že dojde k otoku šlachy nebo zúžení šlachové pochvy dochází k dráždění šlachy, což se projeví  bolestivostí  jejím drážděním. Pokud se stav zhorší, dochází k přeskakování šlachy přes zesílená místa šlachové pochvy (poutka), což se projeví lupavým fenoménen. 

Příznaky

Prvními příznaky je bolestivost ve dlani v místě distální (vzdálenější) příčné dlaňové rýhy, v těžších stadiích dochází k přeskakování postiženého prstu a u nejtěžších stadií dochází k omezení pohybů prstu. Přeskakování je častější v ranních hodinách a po rozcvičení ustupuje. Někdy se bolest může propagovat do prstu.

Terapie

V počátečních stadiích může pomoci podání nesteroidních antirevmatik  ať už místně, nebo v tabletách. U těžších stadií je možní provést obstřik kortikoidy do okolí šlachy. Nikdy nesmí dojít k aplikaci obstřiku do šlachy, neboť hrozí její ruptura (prasknutí). Ze stejných důvodů by se obstřiky neměly opakovat. Při přetrvávání obtíží se provádí operační uvolnění šlachové pochvy, respektive šlachového poutka. To je možné provést buď klasicky otevřenou metodou na operačním sále, nebo  i indikovaných případů jen vpichem  pomocí jehly.