na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Výkony na ruce   /   Karpektomie proximální karpální řady (proximální kapektomie, proximal row carpectomy)
Proximální karpektomie je indikována u těžkých degenerativních poškození karpu po zlomeninách skafoidea (pakloubu skafoidea), skafolunátních nestabilitách případně při nekróze lunata při m. Kienbock. Podmínkou k provedení proximální karpektomie je zachování chrupavky ve fossa lunati (místo kde, lunatum artikuluje s distálním radiem- kosti vřetení), alespoň částečně zachování chrupavky na hlavičce kapitata a zachování lig. radioscafocapitatum, které patří mezi palmární kapsulární vazy stabilizujících distální řadu. Z těchto důvodů je vhodné před proximální karpektomií artroskopii zápěstí k ověření stavu.
Kožní přístup se vede na hřbetní straně zápěstí od baze 3. metakarpu proximálně asi 3 cm kraniálně od Listerova hrbolu přes 4. extenzorový kompartment. Přístup před kloubní pouzdro je dle zkušeností operatéra. My preferujeme opět Bergerův přístup, neboť vzniklý cíp je v případě artrotických změn na hlavičce kapitata možní všít do vzniklého prostoru. Po ozřejmění dorzálních struktur se zavrtá Schanzův šroub do lunata a postupně z radiální strany se malou čepelkou skalpelu uvolňuje tak, aby byly šetřeny vazy, které stabilizuji distální karpální řadu. Po exstirpaci lunata obdobně se postupuje při odstranění skafoidea a triquetra. Pokud je artróza na hlavičce kapitata či ve fossa lunati všíváme po centraci hlavičky kapitata do fossa lunati cíp dorzální části kloubního pouzdra do kloubu. V tomto případě je nutné rozšířit operační přístup kraniálně a doplnit ještě selektivní denervací karpu přerušením n. interosseus dorsalis a palmaris v proximální části rány cca 5 cm proximálně od kloubní plochy radiokarpálního kloubu. Postupně se přešívá dorzální část kloubního pouzdra tak, aby se centrovala hlavička kapitata do oblasti fossa lunata, kde se vytvoří nové „ centrum“ pohybů v karpu. Po založení redonova drénu se provede sutura rány a přikládá se krátká sádrová fixace na 3-4 týdny a dle tolerance pacient začáná s rozcvičováním. Tato metoda omezuje pohyb v zápěstí asi na 60 % původního rozsahu ( před poškozením zápěstí), ale je nutno uvést, že pacienti vzhledem k artrotickým změnám karpu mají před operací pohyb výrazně omezen. U pacientů, kde se po operaci předpokládá těžká manuální práci muže být pocit jisté nestability v zápěstí, proto je po dohodě s pacientem nutno zvažovat zda provést proximální karpektomii ( zachování částečného pohybu), nebo uvažovat o artrodéze zápěstí, která odstraní bolest ale zároveň i pohyb. Po operaci mohou mít pacient omezenou svalovou sílu při sevření pěsti, což je způsobeno relativním prodloužením šlach flexorů, ale tento stav se během několika měsíců zlepší.