na úvod  /   Oddělení nemocnice   /   Ortopedie   /   Hospitalizační péče   /   Výkony na ruce   /   Zlomenina člunkové kosti, (skafoidea)

Navigace na stránce

Zlomenina člunkové kosti, (skafoidea)

Zlomenina člunkové kosti, (skafoidea)

I drobné kosti v oblasti zápěstí se mohou působením velkého násilí lámat. Nejčastěji dochází ke zlomenině kosti člunkové, která se láme pří pádech na palcovou část zápěstí. Její zlomenina bývá často přehlédnuta a její neléčení vede k tomu, že se nezhojí, ale vytvoří se tzv. pakloub, který vede k rozvoji typických artrotických změn typu SNAC (scaphoid nonunion advaced collapse), které zápěstí limitují v další činnosti. Některé zlomeniny se projeví až bolestí v období vzniklého pakloubu nebo artrózy.

Příznaky

bolestivost palcové strany zápěstí, otok  a někdy drobný krevní výron. Sportovec udává bolestivost  při tlaku na palec v dlouhé ose. 

Léčení

i u drobných podvrtnutí zápěstí je vhodné, pokud po zápase přetrvává bolestivost, lékařské vyšetření s rentgenovým snímkem. Dle úvahy lékaře provést případně CT vyšetření.  Tento typ zlomeniny nemusí být na rentgenových snímcích po úraze patrný a projeví se až po několika týdnech. Proto pokud přetrvávají obtíže i po drobných úrazech zápěstí, je třeba je došetřit. Pokud se potvrdí zlomenina, je možné postupovat konzervativně, tj. fixace v sádrové dlaze po dobu minimálně 8 týdnů, ale není vyloučena fixace až na 12 týdnů. V současné době se na specializovaných pracovištích provádí operační řešení pomocí speciálního (Herbertova) šroubu  která umožní rozcvičování a lehké zatěžování (rozcvičování) krátce po operaci.